Novinky v macOS 10.14 Mojave [aktualizováno]

, 0

macOS 10.14

Spolu s ostatními systémy dnes Apple představil také novou verzi OS pro mac. Proč nese novinka lehce tajemný název podle pouště v Kalifornii „Mojave“ si hned vysvětlíme spolu s ostatními novinkami.

Dark Mode

Tato dlouho spekulovaná novinka, o které jsme psali i před pár dny se stala nejvýraznější novinkou nového macOS 10.14. Podle Apple je také hlavním důvodem pro název Mojave. Už se nejedná pouze o přepnutí docku a řádku nabídek do tmavých barev, ale změní barvy napříč celým systémem. Všechny bíle plochy v aplikacích zčernají, záhlaví aplikace ztmavne a nové barvy dostanou také tlačítka. Hlavním cílem této novinky jsou uživatelé využívající svá zařízení pozdě do noci a profesionálové.

Mac App Store

Minulý rok se dočkal kompletního přepracování obchod s aplikacemi pro iOS a nyní je řada na macu. Po vzoru mobilní verze byl přepracován celý App Store a nabídne už důvěrně známé funkce a nový design. Na úvodní stránce najdeme výběr doporučených aplikací a do stránek jednotlivých aplikací přibudou videa.

HomeKit

Už i z maců budeme moci ovládat svou chytrou domácnost. Na jablečné počítače nově zamíří aplikace Domov známá z iOS a samozřejmě provázání se Siri.

Safari

Na loňské WWDC ukazoval Apple novinky v safari pro zajištění soukromí uživatelů na internetu. Letos zabezpečení ještě vylepšil a výrazně omezil informace, které budou navštívené weby o uživateli získat. K tomu si přidejte ještě novinku v podobě omezení pluginů na konkrétní stránky a výsledkem je jednoznačně ještě bezpečnější prohlížeč.

Bezpečnost

Spolu s bezpečnějším prohlížečem Apple zapracoval na zlepšení ochrany soukromí při používání aplikací na macu. Chráněna je nově i webkamera a mikrofon a jejich využití aplikací třetí strany bude muset uživatel nejprve schválit.

Náhled

Náhled nově umí anotace, místo otevírání aplikace tak stačí zmáčknout mezerník a můžeme rovnou upravovat. Například přidání vlastnoručního podpisu do PDF dokumentu tak bude ještě rychlejší a jednodušší.

Skupiny na ploše

Velmi užitečná novinka pro uspořádání plochy se jmenuje „Desktop Stacks„. Do nabídky finderu přibude možnost pro snadné schování souborů stejného typu do skupin. Udělat pořádek na ploše tak bude mnohem jednodušší.

iOS aplikace

Další novinka o které se dlouho spekulovalo. Apple oficiálně přiznal, že pracuje na usnadnění konverze aplikace pro iOS na aplikaci pro macOS. Prozatím je ale stále ve fázi vývoje a vývojářům tuto novinku zpřístupní déle. Už s macOS 10.14 ale budeme moci vyzkoušet první takto převedené aplikace a to zprávy a akcie.

Tato novinka by v budoucnu mohla přinést na mac spoustu aplikací, které jsou zatím dostupné pouze pro iPad.

Continuity

Propojení macOS a iOS dále pokračuje, a macOS nově nabídne rychlé skenování dokumentů pomocí fotoaparátu iPhone. Podle všeho stačí aby byla obě zařízení v dosahu bluetooth.

Sjednocení macOS a iOS

Na zástupce Apple v poslední době často mířily otázky ohledně sjednocení systémů macOS a iOS. Apple na své keynote ale tyto spekulace rázně odmítl.

Metal

Apple nezapomněl ani na svůj grafický framework, který se dočkal zlepšení výkonu. Dočkali jsme se také slibované podpory externích grafických karet. Ty by dle Apple měly například iMacu Pro zvednout výkon až na trojnásobek v případě připojení 3 externích grafických karet.

Další novinky [aktualizováno]

APFS

Nový souborový systém APFS, který přinesl už macOS High Sierra bude nově podporovat i fusion drive v iMacích. Time Machine ale podporu stále nedostal a disk pro zálohy musí zůstat naformátován na starší HFS+.

Finder

Finder dostane nový režim zobrazení souborů zvaný „Galerie„, které zobrazí velký náhled souboru a umožní rychlé zobrazení metadat. Nový režim nahradí aktuálně nabízený režim „Cover Flow“

náhled galerie

Galerie

Diktafon

Aplikace známá z iPhone se dostane také na mac. Hlavní novinkou ale není možnost vytvářet zvukové nahrávky ale synchronizace s iCloudem a možnost snadno upravovat nahrávky pořízené s iPhone.

Podporovaná zařízení

Poslední 3 verze macOS si vystačili s macy z roku 2009 a novějšími. Nový systém tak po dlouhé době mění minimální požadovaný hardware na stroje vyrobené v roce 2012 a novější.

macOS 10.14 Mojave podporuje

  • MacBook (2015 a novější)
  • MacBook Air (2012 a novější)
  • MacBook Pro (2012 a novější)
  • Mac mini (2012 a novější)
  • iMac (2012 a novější)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac Pro (2013)

Datum vydání

Ke stažení pro veřejnost bude nový macOS letos na podzim. Pro registrované vývojáře jsou dostupné Beta verze ke stažení již dnes.

 

Pro lepší fungování tohoto webu používáme cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím, jak postupovat?