Čeho se dočkáme v letošních systémech od Apple (WWDC 2018) [aktualizováno 18.5.]

, , , 0

Každý rok v červnu Apple představuje nové systémy a my se dnes podíváme, co můžeme čekat na WWDC 2018. Na tento seznam patří nový iOS 12, macOS 10.14, watchOS 5 ale také nový tvOS a každý z nich si představíme. Softwarové novinky se Applu daří držet pod pokličkou lépe než hardwarové, u kterých je závislý na mnoha jiných firmách. Úniky ohledně nových systémů tak jsou mnohem méně časté a mnoho novinek si Apple zachová neodhalených až do své keynote.

iOS 12

Po vydání iOS 11.3 už tento měsíc se přesune veškerá pozornost na budoucí iOS 12. Přestože jsou informace velmi omezené, některé už na veřejnost prosákly. Představení se dočkáme v červnu na WWDC 2018, a mezi běžné uživatele by se měl dostat na podzim s novými iPhony.

Multiplatformní aplikace

Spolu s macOS 10.14 nabídne nový iOS podporu pro multiplatformní aplikace. Tato novinka se týká především vývojářům, kterým usnadní vývoj a pouze přizpůsobí uživatelské prostředí konkrétnímu zařízení. Odpadne tak nutnost pro mobilní i desktopový systém psát tu samou aplikaci od začátku a především ji udržovat. Profitovat z ní nejspíš budou i uživatelé maců, tyto aplikace budou dostupné na Mac App Store, kterému by mohly vdechnout nový život.

Stabilita

Před několika dny Apple prohlásil, že vývoj současného iOS 11 příliš uspěchal a v budoucím iOS se zaměří především na zlepšení stability a vychytání chyb. Tato neméně zajímavá novinka by měla opět vylepšit lehce pošramocenou pověst iOS. Vylepšená domovská obrazovka a vylepšený CarPlay tak budou muset počkat, naše zařízení ale budou zase o něco stabilnější a výkonnější. Nových funkcí se podle Applu dočkáme sice s malým zpožděním, zato plně funkčních.

Stejnou strategii vyladění systému použil Apple u Mac OS X Snow Leopard, který je dodnes uznáván jako jeden z nejlepších. Loňský iOS tak vedle něho působí jako velmi zanedbaný a nespolehlivý.

Drobná vylepšení

Další novou funkcí v iOS 12 by měl být rodičovský dohled, který Apple letos oznámil v reakci na kritiku investorů. Ti Applu vyčítají především to, že každý uživatel iOS zařízení má přístup mimo jiné k nevhodnému obsahu. Jestli jde o problém Applu, který tomu nedostatečně brání, nebo rodičů, kteří pro svou pohodlnost nechají své děti celé dny u telefonů necháme na každém.

Některé zprávy hovoří o přepracované aplikaci iBooks, kterou by měl v současné době Apple testovat. Aplikace by měla více připomínat nový App Store a zaměřit se na snazší použitelnost.

V neposlední řadě se od iOS 12 očekávají také nové funkce v aplikaci Zdraví. Mimo vylepšených zdravotních záznamů ale žádné informace nemáme.

Ostatní očekávané novinky

Podle posledních beta verzí iOS 11.3 do něj Apple nestihne přidat očekávaný AirPlay 2, další logickou možností tak zůstává letošní iOS 12.

Upravená verze iOS běží také na HomePodu, vylepšení tak očekáváme také pro tento chytrý reproduktor. Hlavní spekulované novinky pro HomePod jsou právě zmiňovaný AirPlay 2 a podpora stereo.

Aktualizováno 18.5.

FaceID v režimu na šířku

V současné době pro odemčení iPhone X pomocí FaceID musíme telefon držet v režimu na výšku. To je v některých situacích limitující, například při využívání telefonu jako navigace v autě. Tomu by ale mělo s příchodem iOS 12 konec a odemčení by mělo podle serveru Macotakara být možné i v režimu na šířku.

watchOS 5

Bohužel, informace o novinkách ve watchOS jsou ještě skromnější než u iOS. Jedná se tak spíše o spekulace a přání uživatelů, než reálné úniky. Představení watchOS 5 se dočkáme po boku ostatních systémů na WWDC 2018.

Jako první se logicky očekávají nové ciferníky s rozsáhlejšími volbami pro přizpůsobení. Žádné konkrétní ale zmíněny nebyly.

Jednou z chybějících funkcí Apple Watch je sledování spánku. Po loňském uvedení platformy právě pro monitoring spánku nazvané Beddit tak očekáváme právě tuto funkcionalitu. Uživatelé, kteří po sledování spánku s Apple Watch touží si zatím musí vystačit s aplikacemi třetích stran.

Mezi další zatím chybějící aplikace patří poznámky, které by spolu s možností diktování jistě využilo mnoho z nás.

Očekáváme také nové funkce pro sledování aktivity a motivaci, které Apple spolu s novým watchOS zatím pokaždé představil.

tvOS 12

Na WWDC 2018 se očekává také představení nového os pro Apple TV. Mnoha novinek se v něm ale nejspíš nedočkáme.

Asi největším nedostatkem Apple TV 4K je chybějící podpora pro Dolby Atmos, která se očekávala už loni na podzim. Apple ji ale odložil a přesnější termín neupřesnil, mohlo by se tak jednat o jednu z novinek v novém tvOS 12.

Již nějakou dobu se také mluví o vlastních filmech a seriálech, které by měl Apple produkovat. Jestli budou distribuovány spolu s konkurenčními pomocí aplikace TV zatím není jasné. Existuje tu ale možnost že Apple přidá aplikaci s vlastním televizním obsahem podobně jako konkurence.

macOS 10.14

Pravděpodobně druhým nejočekávanějším představením na WWDC 2018 bude macOS 10.14. Spolu s ostatními bude představen v červnu na zmíněné WWDC 2018 a pro veřejnost zpřístupněn na podzim 2018.

Spolu s iOS 12 přinese podporu multiplatformních aplikací, které by mohly přinést více života do Mac App Storu. Majitelé maců by tak mohli konečně mít nové aplikace snadno přístupné jako na iPhone.

iTunes

Mimo to očekáváme také novou aplikaci pro vlastní televizní obsah, případně významnou aktualizaci pro iTunes. Vlastní televizní obsah si Apple jistě nešetří pouze pro Apple TV, ale bude se jej snažit nabídnout a prodat co nejvíce uživatelům. Dlouho se také mluví o rozdělení iTunes na více menších aplikací, což by značné zjednodušilo používání jeho funkcí. Rozdělení iTunes je ale spíše přání uživatelů a Apple se o něm nikde zatím nezmínil.

Siri

Očekává se také přidání známé funkce z iPhone, konkrétně „Hey, Siri„. Logicky by tak doplnil HomePod a umožnil používat Siri na všech zařízeních stejně snadno. Velmi pravděpodobně se této funkce dočkáme už v macOS 10.14.

Další vylepšení

Podobně jako u iOS bychom se měli dočkat zaměření na vylepšení stability na úkor nových funkcí. Naše macy by nám tak mohly déle vydržet na baterku a lépe fungovat. Pokud to tak doopravdy bude, jistě Applu málo nových funkcí odpustíme.

 

Obrázky.

Pro lepší fungování tohoto webu používáme cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím, jak postupovat?