Apple ukončil vývoj AirPortu včetně Time Capsule

0

Time Capsule

Apple oficiálně končí s vývojem a výrobou vlastních síťových prvků. To ale neznamená, že by se tato zařízení už nedala sehnat. Apple pouze zastavil výrobu a ještě nějakou dobu bude trvat než všechny své obchody vyprodá.

O velké překvapení se ale nejedná, už v roce 2016 informoval Bloomberg, že týmy pracující na těchto zařízeních byly rozpuštěny. Na začátku roku pak začal Apple prodávat ve svých obchodech routery vybraných jiných výrobců. Když si k těmto informacím přidáme fakt, že poslední HW aktualizace těchto zařízení proběhla v roce 2013, jinak to vlastně ani dopadnout nemohlo.

Mnohé by mohlo napadnout, že je to ideální čas na slevu a Apple se bude snažit zbývající zařízení vyprodat. Tak tomu bohužel není a cena zůstává stejná jako doteď.

  • Airport Express – 2 990Kč
  • Airport Extreme – 5 990Kč
  • Airport Time Capsule 2TB – 8 990Kč
  • Airport Time Capsule 3TB – 11 990Kč

Přestože některá z těchto zařízení jsou již dnes zastaralá, Apple je bude ještě pár let podporovat. Postupně ale budeme muset všichni přejít na routery ostatních výrobců a přijdeme o některé výhody.

Jaké byly výhody AirPortů?

Ukončení výroby je zároveň vhodný čas pro shrnutí výhod těchto zařízení pro snazší výběr jejich nástupců.

1. Design

Apple vždy dbá na design svých zařízení a u řady Airport tomu nebylo jinak. Tyto zařízení stále vypadají dobře a stále ladí k ostatním zařízením výrobce. Paradoxně pokud chceme hezky vypadající router, najdeme na trhu řadu zajímavých zařízení a problém s nástupcem tak není nijak velký.

2. Snadné nastavení

Nastavení Airportu probíhá pomocí aplikace dostupné pro mac, iPhone a iPad. Celé nastavení je přehledné a celý proces nastavení tak zvládne i úplný začátečník. I v tomto případě už konkurence odvedla velký kus práce a spousta routerů lze snadno nastavit. Většina konkurence nabízí také nastavení pomocí webového prohlížeče a není potřeba instalovat kvůli tomu jednoúčelovou aplikaci.

3. Zálohování

Asi největší výhodou Airport Time Capsule byla možnost snadného zálohování macu. Stačilo na Airportu vytvořit uživatelský účet a tyto údaje přepsat do Time Machine v předvolbách systému. O zálohování se pak staral mac sám bez potřeby zásahu uživatele. Stejného efektu lze docílit připojením externího disku k AirPortu Extreme.

Time Capsule naštěstí není jediné zařízení, na které umí vestavěný nástroj pro zálohování v každém macu ukládat data. Pro zálohování stačí připojit libovolný pevný disk a nastavit Time Machine. Ten je ale potřeba pro každou zálohu znovu připojit a jednoduchost se tak značně ztrácí. Další možnost je pořídit NAS který touto funkcionalitou disponuje. Počáteční nastavení je pak ale většinou značně složitější než v případě Time Capsule.

4. AirPlay

Zapojení reproduktoru do AirPortu Express byl jeden z nejsnazších způsobů, jak přehrávat hudbu pomocí AirPlay. Dnes už Apple nabízí samostatný reproduktor vybavený touto funkci a to HomePod. Dále zůstává alternativa v možnosti připojit reproduktor k Apple TV a nadále na něm přehrávat hudbu pomocí AirPlay.

Už dnes existuje řada reproduktorů jiných výrobců, které AirPlay podporují. Jejich počet se do budoucna bude rozšiřovat a Airport už není v tomto případě potřeba.

5. AirPrint

Mezi další výhody Airportů byla možnost připojit tiskárnu a tisknout bezdrátově z připojených jablečných zařízení. I touto funkcionalitou ale spousta nových tiskáren disponuje. Pokud vybíráte novou tiskárnu, určitě se předem podívejte, jestli podporuje AirPrint.

Náhrada?

Když si prohlédneme výhody Airportů, zjistíme že dnes lze všechny důležité funkce najít i na jiných zařízení. Znamená to ale, že je potřeba jedno zařízení nahradit více a rozloučit se s některými z výhod Airportu. Místo libovolné tiskárny zapojené do AirPortu bude potřeba tiskárna podporující AirPrint. Místo libovolného reproduktoru zapojeného do AirPortu bude potřeba nový, podporující AirPlay, apod. Všechny jeho funkce ale dokáží zastat i jiná zařízení.

Zálohování

Největší problém bude u zálohování. Apple nabízí alternativu v podobě udržování dokumentů, obsahu plochy a fotogalerie na iCloudu. Znamená to ale platit každý měsíc za místo na iCloudu a stále na něm bude zálohována pouze část dat.

Další možnost je zálohování na externí disk pomocí Time Machine. V tomto případě ale ztratíme výhodu Time Capsule, se kterou jsme se nemuseli o zálohování starat.

Poslední možnost je využití NAS podporující Time Machine. Takové řešení ale není úplně levné a nastavení bude výrazně složitější než v případě Time Capsule. Přesto ale je toto právě ta asi nejlepší varianta, jak vyřešit zálohování.

Bude nám AirPort chybět?

Za mě osobně je odpověď na tuto otázku ano. Jak jsem již zmínil, všechny jeho funkce dokáží nahradit zařízení ostatních výrobců. Nahrazením ale ztrácím tu jednoduchost použití a ten ekosystém okolo, díky kterému vím že vše bude dohromady fungovat. Myslím si, že přestože routery nebyly velkým zdrojem zisku pro Apple, skvěle doplňovaly jeho zařízení a alespoň podle mě je škoda, že už se nových generací nedočkáme.

 

Pro lepší fungování tohoto webu používáme cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím, jak postupovat?