Apple se chystá kompletně přejít na vlastní procesory

, , , 0

Procesor

Apple se chystá vyměnit procesory v macech aktuálně dodávané intelem za vlastní. Oficiálního oznámení se ještě nějakou dobu nejspíš nedočkáme, už nyní ale můžeme vidět řadu náznaků. Přechod samotný by měl podle Bloombergu proběhnout už za dva roky.

Projekt Marzipan

Na softwarové přípravě už Apple nějakou dobu pracuje a už aktuální iOS 11 a macOS 10.13 High Sierra její část obsahují. Jde o podporu pro multiplatformní aplikace, na macu bude možné spustit aplikaci z iPhone a iPadu. 

Apple koprocesor Tx

Možná jste to již zaznamenali, Apple některé ze svých aktuálně nabízených maců vybavil vlastním pomocným procesorem. V MacBooku pro s touchbarem najdeme jeho první generaci, tedy T1 a v novém iMacu Pro najdeme druhou označenou jako T2.

V MacBooku Pro zodpovídá tento koprocesor za běh touchbaru a čtečku otisku prstu. To jsou prvky na první pohled viditelné, jediné ale zdaleka nejsou. Pomáhají také se zabezpečením macu a přebírají částečně funkcionalitu hlavního procesoru od Intelu. 

Spectre a Meltdown

To jsou názvy vážných bezpečnostních děr v procesorech od Intelu, které umožňují aplikacím číst z chráněné paměti. Obě jmenované zranitelnosti se týkají přímo procesorů a to především Intelu, většina ostatních je vůči ním chráněna. Chyba se tak týká všech operačních systémů které na těchto procesorech běží, včetně macOS. Ve většině systémů již byla ošetřena a přináší ztrátu výkonu až 30%.

IME

Intel Management Engine, je součástí většiny procesorů od Intelu. Podle dostupných informací se nenachází pouze v málo výkonných procesorech řad Atom, Celeron a Pentium. Intel se tímto prvkem nijak netají a oficiálně se stará o správu napájení a zabezpečení CPU.

Čím už se ale nechlubí je fakt, že jde vlastně o malý počítač v počítači, který má přístup ke všemu. Může číst a zapisovat do paměti, přijímat a posílat data po sítí a spoustu dalšího. Nejzásadnější je ale to, že mimo Intel nikdo vlastně neví co a jak dělá. Jediný zákazník, pro který jej Intel kompletně deaktivoval je FBI.

Stejně jako každý operační systém, i ten který běží na IME obsahuje bezpečnostní díry ale jeho napadení umožní útočníkovi absolutní kontrolu nad počítačem aniž by se o tom uživatel, jeho operační systém nebo antivirus dozvěděl. To vše navíc umožňuje i po síti bez fyzického přístupu k počítači oběti. 

Nízký nárůst výkonu u Intelu

Každý rok vydává Intel novou generaci svých procesorů s vyšším výkonem. V posledních letech ale často nestíhal termíny a tak vydal stejné procesory nastavené na lehce vyšší takt s novým názvem.

 Loni dokonce musel prodloužit svůj takt vydávání nových generací. Mezi novou architekturu a vylepšený výrobní proces musel přidat ještě „optimalizaci“.

Nárůst výkonu byl obvykle menší než 5% a grafická část za konkurencí zaostává už dlouho.

Nové funkce

Přechod na vlastní procesory by také Applu umožnil získat ještě větší kontrolu nad svými produkty. Umožnil by například do maců, které to potřebují přidat výkonnější grafickou část přímo na míru. Přenosným macům by zase umožnil prodloužit výdrž na baterii a spoustu dalšího. Především by ale umožnil Applu svůj Hardware a Software ještě lépe provázat a optimalizovat.

Koho by se změna dotkla

Běžný uživatel by si ani nemusel přechodu všimnout. Ani uživatelé využívající virtualizaci nebo například windows by nemuseli žádný problém zaznamenat. Už nyní existují koprocesory pro emulaci x86 platformy a ztráta výkonu by tak byla minimální.

Problém by mohl nastat u profesionálů, protože přepsat aplikaci nějakou dobu trvá. Ani to by ale nemusel být zásadní problém, pokud Apple vývojářům přechod usnadní, což jistě udělá.

Nakonec tak nejspíš zmizí pouze několik neudržovaných aplikací, které nikdo pro novou architekturu nepřipraví.

Odhodlá se Apple?

Když se nad tím zamyslíme, pro Apple by taková změna znamenala určité zvýšení nákladů na vývoj nových zařízení. Na druhou stranu mu může přinést spoustu konkurenčních výhod a plně odpovídá jeho filozofii. 

Vývoj vlastních procesorů není jednoduchý, ani levný. Apple by ale nezačínal na zelené louce jak by se mohlo zdát. Všechny aktuální iPhone a iPady spoléhají na procesor od Applu a za konkurencí rozhodně výkonem nezaostávají. Dokonce jde o jedny z nejvýkonnějších procesorů v chytrých telefonech na trhu.

Je to uskutečnitelné?

Když se ohlédneme zpět do minulosti, zjistíme že Apple už na jiné procesory přešel a to hned několikrát.

Naposledy to bylo u iPhone 4, který Apple vybavil vlastním procesorem. Od té doby všechny iPhone obsahují procesor navržený Applem a za konkurencí rozhodně nezaostávají. Jak již bylo zmíněno výše, jejich výkon je plně srovnatelný s nejvýkonnějšími procesory konkurence.

Když se ohlédneme ještě dále, zjistíme že v roce 2006 Apple vyměnil POWER procesory v macech za Intel. Výkon procesorů POWER se tehdy příliš nezlepšoval a přechod mu umožnil prodloužit výdrž a získat vyšší výkon.

Závěr

Podle nás je přechod uskutečnitelný a Applu i jeho zákazníkům by mohl přinést spoustu výhod a podle Bloombergu bychom se této změny měli dočkat již v roce 2020. Náznaků je tu spousta pro většinu zúčastněných by to přineslo výhody.

Výjimkou bude pouze Intel, kterému prodej procesorů Applu přináší zhruba 5% ze všech zisků a vývojáři, kteří budou muset upravit své aplikace. První z výjimek nás jako zákazníky ani Apple trápit nemusí. Druhá by mohla ale věříme že Apple udělá vše pro to, aby byl přechod co nejjednodušší a bezproblémový. Ani pro vývojáře se tak nemusí jednat o žádnou velkou komplikaci.

Nic zatím ale nebylo oficiálně potvrzeno a je možné, že jde jen o nátlak na Intel a ostatní vývojáře, aby udělali Applu výhodnější nabídky.

Pro lepší fungování tohoto webu používáme cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím, jak postupovat?