Novinky v iOS 12 [aktualizováno]

, , 0

iOS 12

Před malou chvílí skončila letošní WWDC 2018 a můžeme se tak podívat na všechny novinky iOS 12 pohromadě.

Výkon

Hlavními novinkami, o kterých se Apple stihl veřejně zmínit ještě před začátkem konference jsou výkon a optimalizace. Nový iOS 12 se opravdu zaměřuje ve velkém na zlepšení výkonu a to především na starších zařízeních.

Vylepšení prezentoval Craig Federighi na v současné době pořád velmi oblíbeném iPhone 6 Plus a výkon v nejčastěji používaných činnostech až 2x. Konkrétně spuštění aplikace by mělo být rychlejší o 40%, reakce klávesnice o 50% a otevření fotoaparátu dokonce o 70%.

Fotky

Aplikace fotky se naučí rozpoznávat další objekty, spojit fotografie s událostmi nejen z kalendáře, místy na mapě a spoustu dalších. Usnadní to především vyhledávání, u kterého bude stačit napsat místo pořízení hledané fotografie, nebo událost a aplikace hned zobrazí co hledáte.

Další novinkou ve fotkách je sdílení, které vylepšené třídění do kategorií podpořené umělou inteligenci velmi usnadní. Při zobrazení vzpomínek hned aplikace nabídne sdílení s ostatními, které na fotkách rozezná.

Siri

Zkrátka nepřišla ani hlasová asistentka bydlící v iPhonech. Nově si budeme moci vytvořit vlastní příkaz a nastavit její reakci. Tuto novinku Apple nazývá „zkratky“ a umožní pomocí jednoduchého naskládání událostí za sebe a přidáním hlasového povelu vytvořit sled kroků, které by jinak zabrali mnoho kliknutí a času. Je to vlastně obdoba Automatoru známého z maců, jen místo vlastní aplikace nebo služby bude stačit příkaz říci Siri.

Další novinkou je vylepšená inteligence této asistentky. Protože spousta z nás svůj den začíná i končí s iPhonem v ruce, bude nyní Siri více sledovat naše obvyklé chování a pokusí se každodenní rutinu zpříjemnit. Pokud si například každé ráno objednáváte přes aplikaci v iPhone stejnou kávu, Siri bude nabízet objednání jedním klepnutím ze zamčené obrazovky v obvyklý čas. Stejně tak sleduje kalendář, polohu a spoustu dalších dat, takže nově bude připomínat například narozeniny a spoustu dalších.

V novém iOS bude Siri ještě lépe komunikovat s aplikacemi třetích stran a stane se tak mnohem schopnější.

Rozšířená realita

Další zásadní novinkou iOS 12 je ARKit 2, který umožní sdílení scény rozšířené reality s přáteli poblíž. Na více iPhonech a iPadech tak bude možné společně sledovat scénu a společně ji ovlivňovat. To demonstroval Apple na malé ukázce s fyzickou stavebnicí Lego, ke které přidal realitu rozšířenou a oba demonstranti spolu například zachraňovali postavičky uvízlé v hořící budově.

Rozšířená realita se dočká také zlepšení kvality obrazu, rozpoznání 3D objektů, se kterými půjde scéna svázat. Nabídne také možnost libovolné prostory a předměty velmi přesně virtuálně měřit.

Pro předměty do rozšířené reality Apple spolu s řadou známých firem jako Pixar, Adobe, Autodesk apod. vyvinul speciální typ souboru. Ten dostal příponu USDZ a Apple se z něj snaží vytvořit standard pro práci s daty rozšířené reality. Nový typ souboru budou podporovat nejen jablečená zařízení ale také řada známých programů pro jejich tvorbu. Využívat jej budou moci také například eshopy, které nový soubor zařadí do galerie, a uživatelé iPhone si budou moci předmět promítnout přímo do svého domova.

Rozšířená realita

Rozšířená realita

Zprávy

Do zpráv přibudou nové Animoji ducha, tygra, T-rexe a koaly a spolu se současnými dostanou také jazyk ovládaný uživatelem.

K Animoji přibude nové Memoji, tedy animoji na míru konkrétního uživatele. Tvorba ale nebude automatická a Animoji vlastní tváře si tak bude moci vytvořit podle nálady každý majitel iPhone X.

FaceTime

Dlouho spekulované funkce se dočkala aplikace pro video hovory od Apple. V iOS 12 bude FaceTime podporovat skupinové video hovory až pro 32 účastníků. Protože by se ale na malou obrazovku najednou nevešly, aplikace bude automaticky zobrazovat uživatele kteří zrovna hovoří.

Nerušit

Do iOS 12 přibudou také nové režimy nerušit a možnosti jejich aktivace. Nově tak přes noc nejen že nebude iPhone přehrávat zvuková upozornění, ale nemusí ani zobrazovat příchozí notifikace, aby uživatel mohl v klidu opět usnout. Novinka také umožní snazší aktivaci v ovládacím centru a možnost aktivovat jej například do skončení události v kalendáři, opuštění místa apod.

Statistiky využívání

Novinka po které volala řada rodičů a vhodná především pro mladší generace. Do systému přibude aplikace, která bude detailně sledovat jak moc které aplikace uživatel využívá. Kromě přehledu bude umožňovat i nastavení časového limitu pro každou aplikaci a následné zablokování spuštění. Apple si tímto slibuje snížení závislosti uživatelů na svých iPhonech.

CarPlay

Pro majitele novějších aut Apple přidal do CarPlay podporu navigací třetích stran. Nově tak budeme moci využívat Google mapy, Waze a to přímo na obrazovkách auta.

Notifikace [aktualizováno]

Notifikace se v notifikačním centru nového iOS 12 začnou seskupovat podle vlákna, aplikace a nebo tématu. Zároveň bude možné je rychle omezit a notifikace selektivně omezit. Siri bude sama nabízet zakázání notifikací na které uživatel nereaguje.

Další novinky

Aplikace akcie nově přidává vedle grafů také zprávy, které by měly být relevantní k výkyvům hodnoty. Aplikace diktafon, news a iBooks se dočkaly přepracování designu a všechny jmenované jsou nově dostupné také pro iPad. Aplikace iBooks se nově přejmenovala na Apple knihy a změna designu je velmi radikální.

Diktafon

Apple celou aplikaci předělal a nově se dostane i na iPad a mac.

Podporovaná zařízení [aktualizováno]

Na nový systém se mohou těšit všichni majitelé iPhonů a iPadů, které zvládnou iOS 11, tedy iPhone 5s a novější. V případě tabletu je potřeba iPad Mini 2 nebo novější a novinka se dostane také na iPod 6. generace. Kompletní seznam podporovaných zařízení je následující.

iPhone

 • iPhone 5s
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X

iPad

 • iPad Pro 12,9″ (1. i 2. generace)
 • iPad Pro 10,5″
 • iPad Pro 9,7″
 • iPad (6. a 7. generace)
 • iPad Air 1
 • iPad Air 2
 • iPad mini 2
 • iPad mini 3
 • iPad mini 4

iPod

 • iPod touch 6. generace

Dostupnost

Pro veřejnost bude novinka ke stažení na podzim letošního roku, pravděpodobně Září a registrovaní vývojáři mohou stahovat Beta verze už dnes.

Pro lepší fungování tohoto webu používáme cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím, jak postupovat?